Billedgalleri
(1/2)
Kunsten at leve lykkeligt (Bog)
Til salg46 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Sprog: Dansk
Antal sider: 289
Forlag: Lademann
Udgivelsesår: 2003
Psykiateren Howard C. Cutler fortæller ud fra sine samtaler med Dalai Lama XIV om den buddhistiske opfattelse af begrebet lykke
Titel: Kunsten at leve lykkeligt
Forfattere: Dalai Lama,Howard C. Cutler
Genre: psykologi-&-personlig-udvikling
Sammendrag: Psykiateren Howard C. Cutler interviewer og samtaler med Dalai Lama om den buddhistiske forståelse af lykke og meningen med livet. Igennem konkrete hverdagseksempler og spørgsmål fra en vestlig læge udfoldes Dalai Lamas tanker om, at lykke er en sindstilstand, som kan kultiveres via omtanke, medfølelse, moral og mental disciplin. Bogen giver introduktion til centrale buddhistiske begreber, beskriver, hvordan man kan arbejde med negative følelser som vrede, jalousi og frygt, og hvordan empati, tilgivelse og næstekærlighed kan styrkes i relationer, arbejde og familieliv. Henvender sig til læsere, der er interesseret i livsfilosofi, psykologi, spiritualitet og buddhisme.
Type: Paperback
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 7.10.2026 kl. 16:30 ・ Annonce-ID: 25608775
