Billedgalleri
(1/3)
Mælkesyregæring af grønsager af Annelies Schöneck (Bog)
Til salg40 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Mælkesyregæring af grønsager
Forfatter: Annelies Schöneck
Genre: kogebøger
Forlag: Borgen
Sammendrag: Bogen introducerer mælkesyregæring som en gammel, men igen aktuel metode til konservering og forædling af grøntsager. Den forklarer de biologiske og ernæringsmæssige principper bag mælkesyrebakteriernes modningsproces og viser, hvordan fermenterede grøntsager kan indgå som et værdifuldt tilskud i daglig kost. Annelies Schöneck giver praktiske, detaljerede vejledninger i at fremstille egne mælkesyregærede grøntsager af mange arter, fra kål og agurker til rodfrugter. Der gennemgås valg af grøntsager, forberedelse, krydring, fyldning og presning i krukker samt lagring og servering. Afslutningsvis behandles mælkesyrens indflydelse på fordøjelse og helbred, så læseren både får en kogebog og en grundbog i fermentering.
Type: Paperback
Dansk fagbog af Annelies Schöneck om mælkesyregæring af grøntsager. Bogen gennemgår den traditionelle konserveringsmetode, hvor grøntsager fermenteres ved hjælp af mælkesyrebakterier. Der forklares, hvordan processen både konserverer og forbedrer grøntsagernes smag, øger næringsværdien og gavner fordøjelsen. Forfatteren beskriver trin for trin, hvordan man selv kan mælkesyregære forskellige slags grøntsager, fx kål, agurker, bønner, rødbeder, gulerødder, løg og blomkål. Der gives anvisninger på redskaber, brug af krukker, hvordan grøntsagerne pakkes og blandes, samt praktiske råd om servering. Bogen rummer desuden et kapitel om mælkesyrens virkning i kroppen og dens betydning for sundhed og daglig kost.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 6.10.2026 kl. 13:30 ・ Annonce-ID: 25571066