Billedgalleri
Antikt Marius Hammer sølvarmbånd – Skønvirke / Jugendstil (model 249)
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 65 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Køn: Kvinde
Hovedmateriale/sten: Sølv
Andet materiale/sten: Sølv
Sjældent Marius Hammer sølvarmbånd – Model 249 – Norsk Skønvirke / Jugendstil c. 1900
MARIUS HAMMER ARMBÅND (Kunne ikke vælge ham på listen)
Smukt og 100% originalt sølvarmbånd fra den verdenskendte norske guldsmed Marius Hammer (Bergen, Norge), fremstillet omkring år 1900.
Armbåndet er et fantastisk og samlerbart eksempel på skandinavisk Jugendstil / Skønvirke. Det består af 7 ovale led, hver rigt dekoreret med fine, loddede sølvkugler i et flot roset- og blomstermønster. Det har en utrolig smuk, mørk original patina, som fremhæver alle detaljerne i håndværket.
Stempler (står knivskarpt på låsen):
• 830S (Sølvstemplet)
• Mestermærke: Marius Hammers ikoniske hammer slået over et M
• Modelnummer: 249 (Fra værkstedets originale eksportkataloger)
Rigtig flot antik stand med intakte lodninger og alle sølvkugler bevaret. Ingen skader eller mangler. Låsen fungerer perfekt.
Et fantastisk stykke skandinavisk designhistorie til samleren eller som et unikt vintagesmykke til hverdagsbrug.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 23.10.2026 kl. 19:37 ・ Annonce-ID: 25525482