Billedgalleri
صدام حسين Saddam Hussein
Til salg
18.999 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
KÆMPE interesse på Facebook!
Flot guldbelagt kuglepen fra cirka 1990. Den er fra Caran d'Ache som i sig selv er et meget dyrt mærke, og kan anerkendes som samlerobjekt.
Den var en gave til Abid Hamid al-Tikriti (Abed Hamoud), Saddams personlige sekretær og en meget magtfuld figur omkring præsidenten.
Han kontrollerede adgangen til Saddam og fungerede som en central kanal for regimets ordrer.
Abed Hamoud døde d. 7. juni 2012. Han blev henrettet ved hængning i Baghdad efter at være blevet dømt af den irakiske højeste domstol for bl.a. forbrydelser mod menneskeheden og folkedrab.
Da Abed Hamoud agerede som såvel personlig sekretær for Saddam, men også som bodyguard og central adgangskontrollør, og havde den absolut tætteste kontakt til Saddam, kan det konkluderes at langt de fleste af Saddams ordrer er gået direkte igennem Abed.
Uden yderligere dokumentation er det svært at vide præcist hvad der er blevet skrevet med kuglepennen, men det er ikke usandsynligt at den kan have været forbundet med folkedrab af oppositionen i Irak mv.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 2.10.2026 kl. 22:37 ・ Annonce-ID: 25463879





