Billedgalleri
Bondefanget til borgerkrigen - Det danske korstog til ærkeenglen Michaels by
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Syddansk Universitetsforlag 2015. 320 sider.
Verdensrevolutionen, som Lenin og bolsjevikkerne stræbte efter, blev opfattet som en trussel mod civilisationen. Nogle anbefalede et væbnet indgreb mod bolsjevikkerne i Rusland. I Danmark var regeringen lammet af hensynet til sit socialdemokratiske støtteparti. Men private rekrutterede til frivillige korps. Mange unge var motiveret af eventyrlyst og social nød. I april 1919 rejste godt 200 frivillige til Estland. Den historie er allerede fortalt.
Her fortælles for første gang historien om de danske frivillige, der sent i 1919 rejste til Nordrusland. Estlandskorpset havde ledere med erfaring fra verdenskrigens sikringsstyrke. Officererne havde fået god rutine i uddannelse og håndtering af mandskabet. Rutinen skabte, sammen med estisk held og dygtighed, dette korps´ succes. Korpset til Nordrusland blev samlet af en mand, som med god grund var kasseret som officer. Det gik grueligt galt. Her skildres korpsets indsats og individuelle skæbner i borgerkrigens kaos og i fangenskab hos de Røde.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 2.10.2026 kl. 08:56 ・ Annonce-ID: 25438643



