Billedgalleri
(1/1)
Vase - Emalje, Et cloisonné-vase i sølvtråd med sommerfugle og krysantemumer. -
Til salg7.097 kr.
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et kugleformet cloisonné-vasje dekoreret med talrige sommerfugle i flugt i en frodig have af krysantemumer i forskellige farver og former, udført i polykrome emaljer på en spættet rødbrun bund og afsluttet med præcis sølvtrådsarbejde.
Nakken er dekoreret med et bånd af stiliserede blomster på en brun bund, afgrænset af et geometrisk motiv.
Den marmorerede bund fremhæver detaljerne i dekorationen og farvernes livlighed.
Japansk cloisonné er en af de mest raffinerede former for dekorativ kunst. Oprindeligt adopteret fra Kina blev teknikken forfinet af japanske håndværkere i Meiji-perioden. Teknikken involverer brugen af livlige polykrome emaljer, der skaber en metallisk, blank effekt.
---Vasen er i meget god stand. Venligst se billederne for yderligere detaljer.
Genstanden vil blive omhyggeligt pakket og
Yderligere tjenester
Sidst redigeret: 30.9.2026 kl. 12:02 ・ Annonce-ID: 25343075
Mere fra Catawiki B.V.
1.121 kr.
13th-generation Takatori Hassen 十三代 高取八仙 - Skål - Keramik - Takatoriyaki Håndter
København K
1.121 kr.
Noh maske - Træ, Japansk håndskåret træ-Noh-maske “Ōbeshimi” 大癋見 – kraftfuld tra
København K
1.681 kr.
Suiban - Jardinière - Japansk bronze suiban med krysantemumdekoration og dragefo
København K
1.345 kr.
Signed Japanese Wooden Noh Mask of TAKA 能面 鷹 (by 藤原白康 Fujiwara Hakukō) - Skulptu
København K


