Billedgalleri
Relikvie - Klasse 2 -Sankt Frère Mutien-Marie 1841–1917
Til salg
Fragt fra 37,90 kr. + Tryg betaling 19 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Rigtig fint klasse 2 relikive af sankt Frère Mutien-Marie (født Louis-Joseph Wiaux, 1841–1917)
Frère Mutien-Marie blev først saligkåret (beatificeret) den 30. oktober 1977 af pave Paul VI, og blev derefter helgenkåret (kanoniseret) den 10. december 1989 af pave Johannes Paul II.
På kortet står der "PARCELLE DU CERCUEIL DU FR. MUTIEN MARIE" det betyder "En del af broder Mutien-Maries kiste".
Dette er et 2. klasses relikvie (sekundær relikvie).
Den traditionelle opdeling af relikvier defineres klasserne således:
1. klasse: En fysisk del af helgenens krop (f.eks. knogler, hår, blod eller kød).
2. klasse: Genstande, som helgenen ejede, brugte eller var tæt omgivet af i sit liv eller ved sin død – herunder hans kiste (cercueil), tøj, rosenkrans eller bøger.
3. klasse: En genstand (ofte et stykke stof), der blot har berørt en 1. klasses relikvie efter vedkommendes død.
Da teksten på forseglingen direkte angiver "Parcelle du cercueil" (en del af kisten), er der tale om et stykke af selve kisten eller det stof, kisten var beklædt med. Det gør det til en 2. klasses relikvie.
Frère Mutien-Marie har ikke glorie på kortet hvilket skyldes det er lavet mange år før han blev helgenkåret.
Kan afhentes på Islands Brygge eller kan sendes hvis modtager betaler portoen.
Hvis der ikke står andet er varen stadig til salg.
Alle forespørgsler bedes foretaget igennem DBA og ikke via sms eller telefon opkald.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 24.9.2026 kl. 10:50 ・ Annonce-ID: 25212620



