Billedgalleri
Vega Sicilia Unico Gran Reserva 2009
Til salg
3.500 kr.
Varebeskrivelse
Vega Sicilia Unico Gran Reserva 2009
Unico” gennemgår en af de længste modningsprocesser fra mark til flaske og tilbringer således hele 10 år på fad og flaske inden frigivelse.
Den første del af modningen foregår på 225-liters franske og amerikanske fade, hvilket er med til at give struktur til vinen.
Den næste fade sker på 22.000 liters gamle træfade, hvor nuancerne, teksturen og den uendelige smagsdybde langsomt udvikler sig over tid.
Som de selv siger hos Vega Sicilia “A long complex process, for a legendary wine.”
Vega Sicilia Unico 2009 er skabt på 94 % Tempranillo og 6 % Cabernet Sauvignon.
Alle druer håndplukkes fra 40 hektar vinmarker med perfekte modningsbetingelser godt 700 meter over havet.
Kølige nætter og varme dage er med til at sikre både friskhed og finesse såvel som sublime Tempranillo-frugtpower.
Denne utrolige fremstillingsproces er med til at give Vega Sicilia ”Unico” et nærmest uendeligt lagringspotentiale, der nemt kan række 40 og 50 år ud i fremtiden.
⭐️ 99 Point Falstaff
⭐️ 98 Point Vinous
⭐️ 98 Point James Suckling
⭐️ 98 Point Tastingbook.com
⭐️ 97 Point Decanter
⭐️ 97 Point Robert Parker
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 25.9.2026 kl. 08:36 ・ Annonce-ID: 25205329

