Billedgalleri
Royal Copenhagen mors dags platte samling blå/hvid
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 26 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Flot samlet samling på 13 originale Royal Copenhagen platter – 12 sammenhængende årgange fra 1971 til 1982 samt 1987.Sælges samlet.
Der er tale om de klassiske blå/hvide Royal Copenhagen Mors Dag-platter, som blev introduceret i 1971. De originale Mors Dag-platter fortsatte frem til 1982, hvorefter Royal Copenhagen fortsatte temaet med den beslægtede Mor og Barn-serie, hvor motiverne blev ændret til dyr og deres unger.
Samlingen består af:
1971 – Amerikansk mor
Design: Kamma Svensson
Første årgang af Royal Copenhagens Mors Dag-serie.
1972 – Orientalsk mor
Design: Kamma Svensson
1973 – Dansk mor
Design: Kamma Svensson
1974 – Grønlandsk mor
Design: Kamma Svensson
1975 – Fugl i rede med unge
Design: Arne Ungermann
1976 – Havfruer
Design: Arne Ungermann
1977 – Børn i barnevogn
Design: Arne Ungermann
1978 – Moderrollen
Design: Ib Spang Olsen
1979 – Moderrollen
Design: Ib Spang Olsen
1980 – Moderrollen
Design: Ib Spang Olsen
1981 – Moderrollen
Design: Ib Spang Olsen
1982 – Moderrollen
Design: Ib Spang Olsen
Sidste årgang af den oprindelige Royal Copenhagen Mors Dag-serie.
1987 – Ged med kid
Design: Sven Vestergaard
Denne platte er fra Royal Copenhagens efterfølgende Mor og Barn-serie og er interessant som sidste årgang i denne serie.
Alle platterne er ca. 15 cm i diameter og udført i det klassiske blå/hvide Royal Copenhagen-porcelæn med underglasurdekoration.
Det interessante her er, at der er 12 sammenhængende årgange fra 1971–1982. Det vil sige, at køber får hele den oprindelige serie fra første årgang til sidste årgang – og dertil 1987-platten fra den efterfølgende Mor og Barn-serie.
De tre kunstnere giver samtidig serien en interessant udvikling:
Kamma Svensson → Arne Ungermann → Ib Spang Olsen
Kamma Svensson står for de første fire årgange, Arne Ungermann for 1975–1977 og Ib Spang Olsen for 1978–1982.
Platterne kan naturligvis bruges som samlerobjekter, men er også dekorative til ophæng på væg eller i tallerkenrække.
Se billeder for stand og detaljer.
Platterne fremstår efter min vurdering pæne og uden tydelige afslag eller revner på de viste billeder. Der kan dog være almindelige brugsspor, aldersrelaterede mærker og spor efter ophæng. Bagsiderne viser de originale Royal Copenhagen-mærkninger.
Pris: 525 kr. for alle 13 stk.
Afhentes i Frejlev, mødes i Aalborg eller sendes.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 22.9.2026 kl. 21:10 ・ Annonce-ID: 25178747