Billedgalleri
Vilde Svaner, Jung Chang, genre: historie
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
1. Hardback - printet i 2001 for Bogklubben - 20,- kr
2. Rosinante Paperbacks printet i 1998 - 20,- kr
VILDE SVANER fortæller Kinas historie gennem tre generationer: forfatterens, hendes mors og hendes bedstemors.
Da Jung Changs bedstemor blev født i 1909, var Kina et feudalsamfund. Den lille piges fødder blev brækket og snøret, fordi liljefødder blev anset for at være smukt, og faderen solgte for en god pris den 15-årige som konkubine til en 52-årig general.
Jung Changs mor voksede op under japansk og dernæst russisk overherredømme og gik siden aktivt ind i den kommunistiske undergrundsbevægelse, hvor hun forelskede sig i et ungt idealistisk partimedlem.
Jung Chang er født i 1952 i Sichuan-provinsen og voksede op som medlem af den privilegerede kommunistiske elite. Hun bor nu i London. En grusom, men meget smuk fortælling.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.2.2025 kl. 23:18 ・ Annonce-ID: 2505191