Billedgalleri
(1/3)
Trofæ : spændingsroman af Steffen Jacobsen (f. 1956) (Bog)
Til salg58 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Steffen Jacobsen (f. 1956)
Sprog: Dansk
Antal sider: 426
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 2013
Titel: Trofæ : spændingsroman
Udgave: 1. udgave
Genre: thriller_spaending
Sammendrag: Thriller om privatdetektiven Michael Sander og politikommissær Lene Jensen. En stenrig arving, Elisabeth Caspersen, finder en gammel amatørfilm i sin fars pengeskab. Filmen viser en brutal menneskejagt i arktisk natur, og en af jægerne ligner hendes afdøde far. Hun hyrer Michael Sander til at afdække, hvad filmen dokumenterer, og hvilken rolle familien har spillet. Samtidig efterforsker Lene Jensen et tilsyneladende selvmord på en højt dekoreret tidligere soldat i Holbæk, fundet hængt i sin have med hænderne lænket på ryggen. Sporene fra de to sager flettes hurtigt sammen til et net af militære operationer, jagtrejser, magtmisbrug og fortiede forbrydelser. Sander og Jensen må operere i både danske og internationale miljøer, hvor penge, politik og krigserfaringer gør sandheden farlig for alle involverede.
Type: Hardcover
Dansk spændingsroman af Steffen Jacobsen udgivet af Gyldendals Bogklubber. Forsiden viser en dramatisk scene med gevær, sigtekorn og en ensom skikkelse på en øde strand, hvilket understreger bogens thrillerstemning. Bagsideteksten fortæller, at Elisabeth Caspersen, hovedrig arving til et dansk industrimperium, finder en amatørfilm i sin afdøde fars pengeskab. Hun hyrer Michael Sander, en eksklusiv privatdetektiv, til at undersøge sagen. Filmen skildrer en kynisk menneskejagt i et arktisk landskab, og en af personerne ligner til forveksling Elisabeths far. Samtidig tilkaldes politikommissær Lene Jensen til et mistænkeligt selvmord i Holbæk, hvor en højt dekoreret eks-soldat hænger i sin have, med hænderne lænket sammen på ryggen. Sagen udvikler sig hurtigt til en brutal jagt på sandheden, hvor Sander og Jensen, begge handlekraftige og risikovillige af natur, tvinges til at arbejde sammen og hvor efterforskningen afslører hemmeligheder, der krydser både moralske og politiske grænser.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 19.9.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 25046593