Billedgalleri
(1/3)
Mænd der hader kvinder af Larsson, Stig (Bog)
Til salg76 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Larsson, Stig
Titel: Mænd der hader kvinder
Udgave: 1. udgave
Genre: krimi
Forlag: Modtryk
Udgivelsesår: 2006
Sammendrag: Mikael Blomkvist, økonomijournalist på magasinet Millennium, er dømt for bagvaskelse efter et mislykket afsløringsforsøg mod finansmanden Hans-Erik Wennerström og træder midlertidigt ud af redaktionen. Han hyres af den pensionerede industrileder Henrik Vanger til at undersøge et gammelt familiespor: Niecen Harriet Vanger forsvandt sporløst på familiens ø i 1960’erne, og ingen har siden fundet ud af, hvad der skete. Officielt skal Blomkvist skrive en slægtsbog, men reelt efterforsker han et muligt mord. Han får uventet hjælp af Lisbeth Salander, en socialt marginaliseret men genial researcher og hacker. Efterforskningen fører dybt ind i Vanger-slægtens historie, nazisympatier, seksuelle overgreb og seriemord på kvinder. "Mænd der hader kvinder" blander klassisk locked-room-mysterium, moderne svensk samfundskritik og psykologisk thriller og introducerer makkerparret Lisbeth Salander og Mikael Blomkvist, som fortsætter i de næste bind af Millennium-serien.
Type: Hardcover
Dansk hardback-udgave af Stieg Larssons kriminalroman "Mænd der hader kvinder", første bind i Millennium-trilogien. Romanen følger journalisten Mikael Blomkvist, der efter en tabt retssag om bagvaskelse mod finansmanden Hans-Erik Wennerström tager en pause fra sit job på magasinet Millennium. Han får tilbudt et usædvanligt opdrag af den pensionerede industrimagnat Henrik Vanger: at skrive en slægtskrønike, som i virkeligheden skal afdække sandheden om forsvindet af Vangers slægtning Harriet mange år tidligere. Til hjælp får Mikael den unge hacker Lisbeth Salander, en utilpasset, tatoveret og stærkt begavet kvinde med en traumatisk baggrund. Sammen afdækker de mørke familiehemmeligheder, vold og kvindehad i et spændingsmættet svensk krimiplot, der kombinerer samfundskritik med klassisk thrillerstruktur.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 18.9.2026 kl. 05:18 ・ Annonce-ID: 25013531