Billedgalleri
(1/3)
Blomsterbørnene af Marina Cecilie Roné (Bog)
Til salg40 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Blomsterbørnene
Forfatter: Marina Cecilie Roné
Genre: noveller,historisk skønlitteratur
Forlag: Lindhardt og Ringhof
Udgivelsesår: 2004
Sammendrag: En dansk novellesamling af Marina Cecilie Roné, der udspiller sig i Tyskland i 1930’erne. Fortællingerne skildrer, hvordan helt almindelige mennesker – især en familie med børn – oplever og gradvist tilpasser sig Hitlers fremvækst og nazismens nye hverdag. Læseren følger den blanding af begejstring, eufori, ængstelse og resignation, som præger tiden, og ser, hvordan politiske forandringer påvirker børns leg, familieliv, traditioner og fællesskab. Novellerne er psykologisk orienterede og undersøger menneskelig tilpasning, skyld, ansvar og medløb i et autoritært regime. Velegnet til læsere, der interesserer sig for historisk skønlitteratur, anden verdenskrig-forløberen, totalitarisme og moralske dilemmaer i hverdagen.
Type: Paperback
Novellesamlingen "Blomsterbørnene" af Marina Cecilie Roné foregår i 1930’ernes Tyskland. Gennem en række sammenhængende, men selvstændige noveller føres læseren helt ind i en families og hverdagens eufori over Hitler og Tysklands nye kurs. Historierne følger almindelige mennesker, der langsomt bøjer sig ind under de nye tider og forsøger at få det bedste ud af en historisk udvikling, som både virker dragende og skræmmende. Teksterne undersøger, hvordan nazismen trænger ind i hverdagslivet, relationer og børns bevidsthed, og lader den store politik spejle sig i små, nære skæbner. Tonen beskrives som både spændstig, uhyggelig og inciterende, med fokus på psykologisk indlevelse og moralske valg. Bogen er dansk skønlitteratur for voksne læsere med interesse for historiske fortællinger, Tyskland i mellemkrigstiden og litteratur om almindelige mennesker i ekstreme tider.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 18.9.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 25013066