Billedgalleri
(1/3)
Gespensterjäger im Feuerspuk af Cornelia Funke (Bog)
Til salg46 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Gespensterjäger im Feuerspuk
Forfatter: Cornelia Funke
Udgave: 1. udgave
Genre: boern_fiktion
Forlag: Loewe Verlag
Udgivelsesår: 2015
Sammendrag: Et humoristisk og spændende spøgelses-eventyr for børn. Spøgelsesjægerne Hedwig Kümmelsaft, Tom Tomsky og Hugo bliver tilkaldt af hoteldirektør Wichtigmam, fordi luksushotellet Strandperle er ramt af mystiske hændelser med ild og varme: kogende vand i hanerne, vanvittigt klimaanlæg og truede gæster. Snart viser det sig, at et sjældent og meget farligt spøgelse – et GRUBLIGEJ, en lynhurtig og næsten ustoppelig blitzånd – huserer på fjerde etage. De tre helte må bruge alle deres tricks, mod og humor for at redde hotellet og gøre en ende på ildspøgelsets hærgen. Velegnet til højtlæsning fra ca. 6 år og selvlæsning fra ca. 8 år for børn, der kan lide sjove, lidt uhyggelige historier om spøgelser, monstre og overnaturlige mysterier.
Type: Paperback
Tysk børnebog af Cornelia Funke i serien om Gespensterjäger. Historien følger de tre spøgelsesjægere Hedwig Kümmelsaft, Tom Tomsky og spøgelset Hugo, som får et nyt opdrag på luksushotellet Strandperle. Hotellets gæster trues af uberegnelige ildånder: der strømmer skoldhedt vand ud af hanerne, klimaanlægget opfører sig mærkeligt, og i fjerde etage holder et særligt farligt spøgelse til – et såkaldt GRUBLIGEJ, en grusomt ubesejrlig blitzånd. De tre gruseleksperter tror først, at sagen kan løses hurtigt, men opdager snart, at der er langt større fare på spil. Bogen er i lille paperback-format og udgivet af Loewe Verlag som en særudgave eksklusivt for McDonald’s, forbundet med en gratis lydbogs-prøve via download.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 16.9.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 24958098
