Billedgalleri
(1/3)
Bogen om barnet af Vibeke Manniche (Bog)
Til salg64 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Vibeke Manniche
Sprog: Dansk
Antal sider: 320
Forlag: Politiken
Udgivelsesår: 1995
Titel: Bogen om barnet
Genre: krop_sundhed_livsstil
Sammendrag: Bagsideteksten beskriver bogen som en gennemrevideret og udvidet udgave af en klassisk dansk forældrebog. Den præsenteres som et instruktivt opslagsværk, der samler den nyeste viden om barnet fra graviditet til seksårsalderen. Indholdet omfatter blandt andet graviditetsundersøgelser, fødselsforberedelse, fødslen, den første tid med den nyfødte, amning og pleje, barnets motoriske, sproglige og mentale udvikling, mad og søvn, helbredsundersøgelser, sygdomme og førstehjælp. Afsnit omhandler også forældrerollen, barnets hverdag i daginstitution og forholdet mellem barn, forældre og andre omsorgspersoner. Teksten lægger vægt på letforståelige forklaringer og visuel vejledning med cirka 240 fotos og tegninger.
Type: Hardcover
Omfattende dansk opslagsbog om graviditet, fødsel og barnets første seks leveår, skrevet af læge Vibeke Manniche og udgivet på Politikens Forlag. Bogen dækker hele forløbet fra graviditetsundersøgelser, kost, fødselsforberedelse og fødselsteknik til den første tid med det nyfødte barn, amning, pleje, efterfødsel og babygymnastik. Derudover beskrives barnets udvikling, kost, søvn, sprogudvikling, leg, sundhed, almindelige sygdomme, helbredsundersøgelser og førstehjælp. Indeholder mange fotos og instruktive tegninger, overskuelige afsnit og leksikonprægede opslag, så forældre hurtigt kan slå op ved spørgsmål i hverdagen. Velegnet som grundbog til nye og kommende forældre, der ønsker praktiske og fagligt funderede råd om småbørnspleje og -udvikling.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 16.9.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 24958052