Billedgalleri
Hans J. Wegner model GE40
Til salg
3.900 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Designer: Hans J Wegner
Lækker, lav og solid lænestol af Wegner.
Designet for Getama i 70’erne, hvor den også er formgivet (producentens stempel er under stolen). Modellen hedder GE40, og ses ikke sååå ofte - særligt ikke i den her stand og i læder. Stolen er flot udformet - særligt ryggen er sjov, så den kan sagtens stå ude i rummet og vise sig frem ;)
Man sidder virkelig fantastisk i den. Koldskumshynderne er helt faste og lækre, og gjordene er nyere. Træet er i flot stand med almindelige, mindre brugsspor - intet i forhold til, den har 50 år på bagen. Helt stabil i stellet.
Alt i alt kan du forvente en stol i fornem stand, som er klar til 50 år mere.
Siddehøjde 42 cm.
Prisen er sat med omtanke på en hurtig handel.
Flere billeder kan sendes, hvis det foretrækkes. Ellers stolen kan stoles beses og prøvesides i Ugerløse, 4350. Hvis afhentning er besværligt, kan levering også arrangeres.
Bytter gerne/er interesseret i andet dansk design ala: børge mogensen, kai kristiansen, arne jacobsen, peter hvidt og orla mølgaard, arne hovmand, grethe jalk mm
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 16.9.2026 kl. 17:11 ・ Annonce-ID: 24833232
