
Billedgalleri
Emil fra Lønneberg – Flot retro-udgave fra 1967 (4. oplag)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Utrolig flot og nostalgisk retro-udgave af Astrid Lindgrens børnebogsklassiker:
"Emil fra Lønneberg".
Udgivet på Forlaget Gyldendal.
4. oplag fra 1967
Den har det helt rigtige retro-look med den originale orange forside og de ikoniske illustrationer af Björn Berg.
Et fantastisk eksemplar til samleren, eller til dig der vil give den ægte højtlæsningsoplevelse videre til næste generation, som man fik i 1960'erne.
HANDLING
Historien om Emil fra Lønneberg handler om en lille rask dreng, der bor på gården Katholt i Lønneberg i Småland sammen med sin familie.
Selvom Emil ligner en lille engel, laver han konstant skarnsstreger – men han gør det næsten aldrig for at være slem. Han er bare utrolig nysgerrig, fuld af gode idéer og meget spontan.
Hver gang Emil har lavet en skarnsstreg, bliver hans far, Anton, rasende.
Emil flygter eller bliver låst inde i snedkerhuset (værkstedet). Her tager han det helt roligt, låser døren indefra for en sikkerheds skyld, og fordriver tiden med at snitte små træmænd. Han når at snitte rigtig mange hundrede træmænd i løbet af sin barndom.
Bag de mange vilde påfund er Emil en utrolig godhjertet dreng, og han har et helt særligt bånd til karlen Alfred, som er hans bedste ven.
Bogen er i rgtig fin vintage stand. Ingen løse sider, ingen tegninger indeni og kun minimale brugsspor udvendigt og er fra røgfrit hjem.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 6.9.2026 kl. 18:48 ・ Annonce-ID: 24679082

