Billedgalleri
Mødre og døtre – Samtaler om kærlighed og tab
Til salg
75 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Christine Antorini, Ritt Bjerregaard, Hanne-Vibeke Holst og Anne Linnet mistede alle deres mødre inden for samme tidsrum.
En hjertevarm og tankevækkende bog om forholdet mellem mor og datter. De fortæller om deres oplevelser og erfaringer – fra forløbet op til dødsfaldet og om sorgen og savnet, samt ser tilbage på deres mødres liv og deres forhold til dem.
Journalisten Lene Johansen har været med under de fires samtaler, har lyttet tæt, stillet spørgsmål og skrevet ordene sammen til en indimellem barsk, men også kærlig og humoristisk samtalebog.
Bogen udkom første gang i 2010 med titlen Min mor er død. Denne nye udgave er forøget med en nyskrevet del, hvor de fire kvinder ser tilbage på de år, der er gået, siden deres mødre døde, og sætter tabet i et nyt perspektiv.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 6.9.2026 kl. 17:37 ・ Annonce-ID: 24678390


