Billedgalleri
Gibson 1957 SJ-200 Vintage Sunburst (2025)
Til salg
36.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Guitartype: Akustiske guitarer
Købt juni 2025 for 46.000,- i akustikken og knapt nok spillet på. Kvitt. haves.
Må blot sande at den ikke lige er min smag.
Stand: som ny, med en enkelt lille ding på dækket. Ikke ryger, ingen husdyr. Har været opbevaret i kasse i klimakontrolleret rum. Det originale tilbehør medfølger, inkl. custom shop certifikat.
Ingen Pick up.
Bytte kunne være interessant til Collings, Atkin, Bougeois eller tilsvarende, helst med 1-3/4" nutwidth, eller måske en Pre-War SJ-200 RW VS.
Fra akustikkens hjemmeside:
Særlig udgave af SJ-200 som tager udgangspunkt i 1957 udgaven af SJ-200. Torreficeret gran dæk med ahorn bund og sider. Flotte perlemorsindlæg og “stinger” hoved.
Blandt Gibson’s mange SJ-200 modeller finder vi en udgave som tager udgangspunkt i SJ-200 guitaren som den tog sig ud i 1957. Denne Super Jumbo er bygget op af særligt udvalgt ahorn på bund og sider, et periodekorrekt “stinger” hoved og et torreficeret dæk i sitka gran. Dens smukke 2-delte ahornhals med palisander-gribebræt byder på fremragende spilbarhed og spillefornemmelse, uanset og du spiller fingerstyle eller store åbne akkorder.
Dens karakteristiske klang skabes ved at parre torreficeret gran med ahorn på bund og sider. Torrefaction er en proces, hvor træet opvarmes ved lav temperatur i et iltfrit miljø, hvilket reducerer urenheder i træet og resulterer i vægttab og øget stivhed. Processen frembringer en kemisk reaktion i træet, der ligner den, træ gennemgår, når det bliver tørret over årtier. Resultatet er et ekstra resonant, letvægtsdæk, der frigiver en tone, som minder om en gammel guitar, der er blevet elsket og spillet på i årevis. Tonen i en torrefied top er imponerende, og når den kombineres med ahornbund og -sider, skaber det en guitar med ekstra anslag og projektion.
Gribebrættet er prydet med smukke Graduated Crown-indlæg, som er lavet af ægte perlemor og indsat i gribebrættet ved hjælp af en unik proces, der eliminerer huller – uden brug af fyldstoffer. Den betagende guitar er yderligere udsmykket med den ikoniske “mustache”-bro samt et perlemor-scriptlogo og perlemors “stinger” på hovedet.
Gibsons Super Jumbo-guitarer blev oprindeligt udviklet for at give guitarister en guitar som havde så stor volumen at den kunne konkurrere med de mandoliner og banjoer, der var de dominerende i 50’ernes akustiske orkestre. SJ-200 er således skabt for at kunne levere en klang der er høj og tydelig – et fortrin som den har bevaret gennem de mange år som den har eksisteret og som gør den til en attraktiv guitar for guitaristen der søger en guitar med maksimal volumen, projektion og byggekvalitet.
Body details - Cream Binding, Multi-Line Purfling, Multi-Line Rosette, Engraved Tortoise Pickguard
Body shape - Jumbo
Bracing - Scalloped X-Bracing
Finish - Vintage Sunburst
Body material - Solid Flamed Maple
Top material - Solid Sitka Spruce
Bridge - Rosewood SJ200 Four Bar Moustache
Bridge string spacing - 56 mm - 2.2"
Tuning machines - Gotoh Gold with Keystone Buttons
Neck details - Cream Binding, Mother of Pearl Graduated Crowns Inlay
Fingerboard material - Rosewood
Fingerboard radius - 12"
Neck material - Maple
Nutwidth - 44 mm - 1.73"
Neck profile - Rounded
Scale length - 648 mm - 25.5"
Thickness 1st fret - 21,9 mm - 0.86"
Thickness 9th fret - 23,5 mm - 0.93"
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 3.9.2026 kl. 12:55 ・ Annonce-ID: 24569795
