Billedgalleri
Indberetninger fra en Reise i Færøe 1781 og 1782 af J. Chr. Svabo
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 33 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Indberetninger fra en Reise i Færøe 1781 og 1782 af J. Chr. Svabo. Udgivet af N. Djurhuus, dette værk er et enestående historisk dokument, der skildrer Færøerne i slutningen af 1700-tallet. J. Chr. Svabo (1746–1809) var en af de første, der systematisk indsamlede viden om færøsk sprog, natur og folkelig kultur, og hans indberetninger giver et levende og detaljeret billede af øernes dagligliv, geografi og befolkning på et tidspunkt, hvor moderne videnskab og oplysningstidens idealer begyndte at påvirke den europæiske rejselitteratur. Svabos observationer spænder fra botanik og zoologi til øernes sociale og kulturelle forhold, og hans arbejde betragtes i dag som en grundpille i den færøske kulturhistorie.
Svabo var uddannet jurist og embedsmand, men hans store passion var naturhistorie og sprogvidenskab. Han tilbragte to år på Færøerne i kongelig tjeneste, og hans indberetninger — oprindeligt skrevet til de danske myndigheder — er præget af en nøgtern videnskabelighed kombineret med en ægte fascination for det færøske folk og dets levevis. Den foreliggende udgave, redigeret og udgivet af N. Djurhuus, er 2. udgave fra 1976 og udgives af det ansete C.A. Reitzels Boghandel i København. Udgaven er forsynet med sort/hvide og farvede plancher samt tabeller, der understøtter Svabos beskrivelser.
Bogen er indbundet i originalt shirtingsbind og fremtræder i pæn stand med let nusset smudsomslag. Et solidt og attraktivt eksemplar af et klassisk dansk-færøsk kulturhistorisk skrift, velegnet til samleren, historikeren og den læser, der ønsker at forstå Færøernes fortid gennem en samtidig iagttagers øjne.
Forfatter: J. Chr. Svabo
Udgivet af: N. Djurhuus
Forlag: C.A. Reitzels Boghandel, København
Udgivelsesår: 1976
Udgave: 2. udgave
Sider: xxviii + (2 blade) + 497 + 3 plancher
Illustration: Sort/hvide og farvede plancher samt tabeller
Indbinding: Originalt shirtingsbind med smudsomslag
Format: Stor 8vo
Stand: Pæn stand, smudsomslag let nusset
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 30.8.2026 kl. 14:22 ・ Annonce-ID: 24454601