Billedgalleri
DE SIDSTE TIMER & SKÆBNETIMEN, Minette Walters
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
2 historiske romaner om Den Sorte Død – komplet serie.
De sidste timer er softcover. Skæbnetimen er hardback med smudsomslag.
Pæne eksemplarer.
Kan sendes eller afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Se også mine andre annoncer.
DE SIDSTE TIMER
Udgivet af Modtryk, 2019. 4. udgave, 1. oplag.
SKÆBNETIMEN
Udgivet af Modtryk, 2019. 1. udgave, 1. oplag.
Minette Walters’ medrivende historiske fortælling udspiller sig i England under Den Sorte Døds hærgen i 1348-49.
I De sidste timer forsøger den usædvanligt veluddannede Lady Anne af Develish at beskytte sit lille samfund mod den dødelige pest. Hun udfordrer kirkens forklaringer og tidens konventioner og sætter i stedet sin lid til fornuft, hygiejne og praktiske forholdsregler.
I Skæbnetimen fortsætter historien året efter. Develish har overlevet isolationen, men forsyningerne svinder, og Thaddeus Thurkell drager ud med en gruppe unge mænd for at skaffe mad og viden. Uden for godset møder de et samfund forandret af katastrofen, hvor gamle magtstrukturer vakler og nye muligheder for frihed opstår.
To stemningsfulde og spændende historiske romaner om pest, overlevelse, klasse, magt og opbrud i middelalderens England. Serien sælges her samlet.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 29.8.2026 kl. 00:56 ・ Annonce-ID: 24401049


