Billedgalleri
Konkordia grøn glasflaske med patentlukning ca. 1900
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Antik mineralvands- og sodavandsflaske i grønt glas med indstøbt reliefskrift. Denne antikke flaske måler 22,5 cm i højden, har en diameter på 7,9 cm og kan dateres til perioden ca. 1895–1920.
Den grønne glasfarve og flaskens specifikke skulderform er meget karakteristisk for datidens danske produktion af sodavand og mineralvand. Navnet henviser til det antikke Bryggeriet Concordia i Svendborg (grundlagt 1864), som havde en omfattende mineralvandsafdeling, eller en af periodens mindre damp-mineralvandsfabrikker. At navnet på flasken er stavet med "K" frem for det officielle "C" skyldes tidens skiftende retskrivning i årene omkring århundredeskiftet, hvor det var almindeligt for formskærere på glasværkerne at fordanske latinske navne. Flasken er monteret med en blank patentprop i hvidt porcelæn uden tekst samt den originale, antikke metalbøjle. Porcelænspropper uden tryk blev hyppigt anvendt som standardpropper eller erstatninger under datidens omfattende genbrug af flasker. Glasset fremstår fuldstændig intakt uden skår eller revner, og metalbøjlen har aldersrelateret patinering og rustflader, der understreger flaskens autentiske og antikke alder.
(F007) A
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 6.9.2026 kl. 14:26 ・ Annonce-ID: 24377364


