Billedgalleri
Lille Allan – den menneskelige antenne ; Line Knutzon & Peter Frödin
Til salg
Fragt fra 35 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Bogens cover har brugsspor (se fotos), men den er pæn og ren indeni uden fedtfingre og bussemænd, dog et enkelt æseløre.
Bogrummet.dk skriver om bogen:
“Den Menneskelige Antenne” er første og utroligt vellykkede bog i serien om Lille Allan.
Gode børnebøger er dem, hvor de voksne netop også kan være med ved at klukle og nyde den farverige handling. Sådan en bog er Lille Allan, og jeg vil anbefale forældre straks at få den købt og læst med deres unger.
Lille Allan bor med sin far i Urbanplanen. Moren flyttede fra dem, da hun fik tilbudt en stilling som butikschef i Kop&Kande i Hørsholm. Nu sender hun Lille Allan tærtefade og andre sager, som han vil få brug for en gang, når han flytter hjemme fra. Faren har udviklet allergi efter moderen flyttede, men til gengæld kan han bestemme at han vil have sødmælk i kaffen i stedet for det grålige minimælk.
Denne sommer kommer Lille Allans bedste ven, Joku, på et hjem for vanskelige børn (Lille Allan forstår dog ikke hvorfor der ikke findes et hjem for vanskelige voksne, som han vurderer at Jokus forældre er). Meget af tiden bruger Lille Allan derfor sammen med Helge. Han bor ovenpå, har skinnebensbetændelse og tror på Ufoer. Han har faktisk været næstformand i Tårnby Ufoklub. Helge vil have hjælp af Lille Allan til at komme i kontakt med det ydre rum. Lille Allan skal fungere som antenne, så han bliver viklet ind i sølvpapir og skal klatre op på taget. Det resulterer i kontakt med rumvæsenet Majken. Majken bortføres dog af varmemesteren, som vil sælge hende på det sorte marked. Et stort drama udvikler sig altså i Urbanplanen, for Lille Allan vil gøre alt for at redde sin ven Majken.
Humoristisk og uden berøringsangst kommer Frödin og Knutzon omkring det forvirrende, nogle gange sørgelige, men også sjove liv som et barn kan have, og sætter fokus på hvilken vigtig rolle fantasien spiller. Der er fuld skrald på handling, humor og højspænding her i denne bog. Skøn, morbid humor og uforudsigelige påfund! Den kan kun anbefales!
Illustreret af John Kenn Mortensen
Politikens Forlag 2012, 2. udgave
Softcover
143 sider
Vægt: 288 g
Fra ikke-ryger hjem
Du er selvfølgelig også velkommen til at komme forbi her på Frederiksberg og hente bogen.
Se også vores andre annoncer på bøger
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 28.8.2026 kl. 09:03 ・ Annonce-ID: 24375932


