Billedgalleri
(1/3)
Undervejs mod livet af Martin Nielsen (Bog)
Til salg34 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Undervejs mod livet
Forfatter: Martin Nielsen
Udgave: 1. udgave
Genre: historie_samfund
Forlag: Forlaget Tiden
Udgivelsesår: 1973
Sammendrag: "Undervejs mod livet" fortæller om en lille gruppe fanger fra koncentrationslejren Stutthof, der mod krigens slutning drives bort fra lejren og tvinges på en dødelig march gennem et ødelagt, krigshærget Europa. Fortællingen følger deres vej over frontlinjer og gennem områder præget af sygdom, sult, kulde og udmattelse, indtil de den 10. marts 1945 befries af den røde hær i landsbyen Scheswin ved grænsen mellem Østpommern og den polske korridor. Martin Nielsen skildrer både den fysiske elendighed og den psykiske kamp for at bevare menneskelighed, solidaritet og håb midt i nazismens brutalitet. Bogen er et politisk og personligt vidnesbyrd om krig, fangenskab og overlevelse med fokus på medmenneskelighedens betydning.
Type: Paperback
Dansksproget erindringsbog/vidnesbyrd af Martin Nielsen, udgivet på Forlaget Tiden. Bogen skildrer en lille flok fangers rejse fra koncentrationslejren Stutthof under Anden Verdenskrig. Fortællingen følger gruppens strabadser på vej gennem og bag frontlinjerne frem til den 10. marts 1945, hvor den røde hær befrier dem i landsbyen Scheswin på grænsen mellem Østpommern og den polske korridor. Beretningen beskriver sult, sygdom, udmattelse og den ødelagte, pløjede og opkørte vej gennem et krigshærget landskab. Samtidig fokuserer den på den menneskelige udholdenhed, fællesskab og håb midt i brutalitet og ondskab. Bogen har stærk politisk og historisk dimension og er skrevet af den danske politiker og modstandsmand Martin Nielsen, der selv sad i tysk koncentrationslejr.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 27.8.2026 kl. 05:19 ・ Annonce-ID: 24349125
