Billedgalleri
(1/3)
Hændelser ved vand : roman af Kerstin Ekman (Bog)
Til salg100 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Kerstin Ekman
Sprog: Dansk
Antal sider: 460
Forlag: Samlerens Bogklub
Udgivelsesår: 1997
Titel: Hændelser ved vand : roman
Genre: roman_samtid,krimi
Sammendrag: I et lille nordsvensk lokalsamfund, Svartvattnet, finder et dobbeltmord sted en midsommeraften i begyndelsen af 1970’erne. Mange år senere begynder sandheden om hændelsen langsomt at trænge frem, samtidig med at skovrydninger, industri og modernisering forandrer området for altid. Romanen følger flere personer, hvis liv på forskellig vis er mærket af forbrydelsen, og undersøger, hvordan natur, tro, myter og menneskelig skyld fletter sig sammen. Fortællingen bevæger sig mellem krimigåde, psykologisk roman og bredt anlagt skildring af et udkantsområde i forandring, hvor vandet og landskabet hele tiden spejler karakterernes erindringer og handlinger.
Type: Paperback
Romanen "Hændelser ved vand" af svenske Kerstin Ekman foregår i Nordsverige, i og omkring den lille bygd Svartvattnet i begyndelsen af 1970’erne. En midsommeraften sker der et brutalt dobbeltmord i naturen ved vandet, en begivenhed som bliver et mørkt omdrejningspunkt for lokalsamfundet i årtierne efter. Bogen følger både de mennesker, der direkte er berørt af forbrydelsen, og det nordsvenske landskab, hvor skovrydninger, vejbyggeri og forandret natur ændrer livsvilkårene. Romanen skildrer, hvordan myter, minder og fortielser former et lille samfund, og hvordan forsøget på at bevare sammenhæng i tilværelsen kolliderer med glemsel, skyld og civilisationens skrøbelighed. Stilen er både realistisk og mytisk, med stærke naturbeskrivelser og psykologisk dybde. Bogen modtog Nordisk Råds Litteraturpris i 1994.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 27.8.2026 kl. 05:15 ・ Annonce-ID: 24348549
