Billedgalleri
Sådan staver vi : om ortografi og stavefejl, af Anita Agerup Jørveland Bog
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Sprog og ordbøger
Bogen 'Sådan staver vi – om ortografi og staveteori' af Anita Agerup Jervelund sælges. Udgivet af Dansklærerforeningens Forlag og Dansk Sprognævn.
Anita Agerup Jørveland Sådan staver vi bog om ortografi og staveteori. Bogen omhandler dansk retskrivning, stavning og staveteori og er udgivet af Dansklærerforeningens Forlag og Dansk Sprognævn. Velegnet som opslags- og undervisningsmateriale i arbejdet med dansk sprog og stavning.
Sådan Staver Vi er en bog inden for kategorien Sprog og Ordbøger. Den fokuserer på ortografi og stavefejl og er udgivet af Dansk Sprognævn og Dansk Sproghistorisk Forening. Bogen anvendes til sprogstudier og som reference til korrekt stavning.
Sådan staver vi : om ortografi og stavefejl, Anita Ågerup Jervelund, emne: sprog, Anita Ågerup Jervelund, år 2007, 1 udgave
Titel Sådan staver vi : om ortografi og stavefejl
Af Anita Ågerup Jervelund
Bidrag af Anita Ågerup Jervelund
Sprog dansk
Udgiver Dansk Sprognævn , Dansklærerforeningen
Udgave 1. udgave, 1. oplag
Udgivelsesår 2007
Omfang 87 sider
Referencer Med litteraturhenvisninger
Beskrivelser af de 12 forskellige danske retskrivningsprincipper, forholdet mellem lyde og bogstaver, præsentation af danskernes typiske stavefejl samt forslag til reformer af dansk retskrivning
ISBN 9788779963078
Seneste oplag 1. oplag, 2007
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 26.8.2026 kl. 22:10 ・ Annonce-ID: 24346444
