Billedgalleri
Waterloo - Fire dage, tre hære og tre slag
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Bernard Cornwell.
Hardback, 340 sider. Som ny.
Den 18. juni 1815 stod Wellingtons britisk-hollandske hær over for Napoleons hær i en stille dal syd for Bruxelles. Dagen igennem angreb franskmændene igen og igen Wellingtons styrker, der desperat håbede på, at den preussiske hær snart ville komme dem til undsætning på slagmarken. Denne bog er historien om slaget ved Waterloo, der afsluttede Napoleonskrigene, og de mindre slag ved Quatre-Bras og Ligny to dage før.
Ved hjælp af breve og dagbøger kaster Bernard Cornwell nyt lys over de tanker, der løb gennem hovederne på ikke alene Napoleon, marskal Blücher og hertugen af Wellington, men også de almindelige officerer og soldater. De mest dramatiske øjeblikke - fra Napoleons flugt fra Elba til lidelserne i det endelige slag ved Waterloo - er fortalt så levende, at man fornemmer, hvordan det var at kæmpe på denne berømte slagmark.
WATERLOO er en intens og gribende historie om et af de mest afgørende slag i Europas historie.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 25.8.2026 kl. 20:06 ・ Annonce-ID: 24316790





