Billedgalleri
(1/3)
Sandmanden af Lars Kepler (Bog)
Til salg40 kr.
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Lars Kepler
Sprog: Dansk
Antal sider: 523
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 2013
Titel: Sandmanden
Udgave: 1. udgave
Genre: krimi
Sammendrag: Fjerde bog i serien om den finsksvenske politikommissær Joona Linna. En ung mand, der i årevis har været erklæret død efter en bortførelse, dukker pludselig op stærkt syg og traumatiseret. Hans forsvinden var knyttet til seriemorderen Jurek Walter, som allerede sidder fængslet i psykiatrisk forvaring. Joona Linna aner, at sandheden om de gamle sager ikke er fortalt, og at Jurek Walter måske ikke har handlet alene. For at finde ud af, hvad der er sket med den forsvundne lillesøster og andre mulige ofre, må Joona konfrontere Walter på ny og involveres i en risikabel operation, der bringer både efterforskere og ofre tæt på dødelig fare. "Sandmanden" er en mørk, psykologisk thriller med seriemorderplot, nordisk noir-stemning og intense spændingselementer.
Type: Hardcover
Krimiroman af Lars Kepler om politikommissær Joona Linna. En spøgelsesbleg og udmagret ung mand dukker en iskold vinternat op på en jernbanebro, stærkt medtaget. På hospitalet konstateres det, at han har legionærsyge, og han har i årevis været erklæret død efter at være forsvundet sammen med sin lillesøster. Sagen har længe været en af Joona Linas mest tragiske uopklarede sager. Joona er overbevist om, at de to søskende var blandt seriemorderen Jurek Walters sidste ofre. Walter sidder dømt til psykiatrisk forvaring, men den unge mands uventede tilbagekomst tvinger Joona til at genåbne sagen og nærme sig morderen igen. For at komme til bunds i mysteriet må Joona ind i en uhyggelig verden af total isolation, psykologisk terror og truende skygger, hvor Sandmanden symboliserer et mareridtsagtigt nærvær, der truer både ofre og efterforskere.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 21.8.2026 kl. 05:19 ・ Annonce-ID: 24163321