
Billedgalleri
Når vi taler om 68 – en mailudveksling af Georg Metz
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Når vi taler om 68 – en mailudveksling af Georg Metz er en levende og personlig diskussion om 1968-oprørets betydning og eftermæle. Bogen er opbygget som en mailudveksling, hvor Metz og en samtalepartner debatterer, hvad oprøret egentlig betød — politisk, kulturelt og generationsmæssigt — og om dets indflydelse på det danske samfund stadig kan mærkes i dag.
Georg Metz, kendt som journalist og samfundsdebattør, skriver med sin sædvanlige skarpe pen og evne til at provokere til eftertanke. Bogen henvender sig til alle med interesse for dansk samtidshistorie, politisk debat og 1960'ernes kulturelle omvæltninger.
Pænt eksemplar i god stand.
Forfatter: Georg Metz
Forlag: People's Press
År: 2008
Sider: 198
Indbinding: Softcover
ISBN: 9788770553100
Stand: Pænt eksemplar
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 15.8.2026 kl. 19:29 ・ Annonce-ID: 24004355




