Billedgalleri
6 stk. ORIGINALE spisebordsstole i egetræ med original papirsflettet sæde
Til salg
8.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Dybde: 40 cm
Højde: 46 cm
Bredde: 48 cm
Designer: Børge Mogensen
Har tidligere opslået stolene hvor jeg skrev det var replika.
Har nu fået verificeret at stolene er ægte!
6 gedigne retro-spisebordsstole i massivt egetræ.
Stolene er den smukke Børge Mogensens klassiske J39 "Folkestol".
Da de er lavet i eg, har træet en fantastisk glød og kan nemt slibes eller oliebehandles, hvis man ønsker et lysere look.
Disse stole har en helt særlig forhistorie fra Vendsyssel.
De har oprindeligt stået i det hedengangne Føtex-cafeteria i det gamle Codanhus i Hjørring. Stolene blev muligvis sat ind ved åbningen i 1970, de er altså ca. 56 år gamle og har holdt til både tusindvis af kaffeglade Føtex-gæster og over 35 år i familiens eje.
Den sjove detalje på ryglænet blev lavet, så gæsterne i cafeteriet kunne hænge deres tasker uden de gled ned på gulvet.
Stolene er utroligt stabile og fejler intet i træværket, ej heller i samlingerne.
Det helt særlige er, at de står med det originale papirsflet fra 1970, som stadig er stramt og fuldstændig intakt.
Da de har levet et langt liv, har alle 6 sæder skjolder/patina i flettet (se billeder). De kan enten bruges med en lækker lammeskindshynde, læderhynde, renses forsigtigt med sæbespånsskum, eller være det perfekte projekt til omflet, hvis man ønsker et fuldstændig nyt look. Så de kræver en kærlig hånd.
Prisen er sat til 8.000,- samlet.
Måske for højt - eller for lavt … så bud modtages gerne.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 14.8.2026 kl. 20:43 ・ Annonce-ID: 23688201