
Billedgalleri
Marianne Johnson skål for Royal Copenhagen nr. 412/2883
Til salg
Fri fragt + Tryg betaling 18 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: Royal Copenhagen
Det er en vintage fajanceskål fra Royal Copenhagens ikoniske Tenera-serie, designet af den svenske keramiker Marianne Johnson. Tenera blev udviklet i slutningen af 1950'erne under den kunstneriske ledelse af Nils Thorsson, som samlede en gruppe unge nordiske designere til at skabe en ny generation af moderne dansk fajance. Serien er i dag en klassiker inden for skandinavisk design.
Om Marianne Johnson
Marianne Johnson er særligt kendt for sine organiske mønstre og harmoniske blå nuancer, som kendetegner mange af hendes værker for Royal Copenhagen. Model 412/2883 er en kvadratisk skål i fajance med et dekorativt, håndmalet motiv, der kombinerer funktionalitet med kunstnerisk udtryk.
Mål
- Længde: 17 cm
- Bredde: 17 cm
- Dybde: 2 cm
- Højde: 3.5 cm
Stand
- Mindre alders- og brugsspor svarende til alder.
- Ingen revner, skår eller reperationer (medmindre det er beskrevet).
Forsendelse
- Pakkes omhyggeligt i silkepapir, bobleplast og solid papkasse med pakkefyld.
- Sendes forsvarligt, så varen er godt beskyttet under transport.
Handel
- Kan sendes med DBA Fiks Færdig.
- Reserveres først ved gennemført betaling.
✔️ Røgfrit hjem.✔️ Hurtig afsendelse (typisk inden for 1-2 hverdage).✔️ Flere annoncer kan sendes samlet.✔️ Se gerne mine øvrige annoncer.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 17.8.2026 kl. 15:14 ・ Annonce-ID: 23576103



