Billedgalleri
Sjælden Space Age pendel –Preben Jacobsen & Flemming Brylle – orange – 1970’erne
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 55 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: IKEA
Flot og sjælden Space Age pendel i den ikoniske orange farve, designet af Preben Jacobsen og Flemming Brylle, sandsynligvis produceret for IKEA Sverige i 1970’erne.
Lampen er fremstillet udelukkende i plast og er et fantastisk eksempel på tidens futuristiske design. De udstansede plastlameller skaber et smukt og stemningsfuldt lysspil, når lampen er tændt.
Den orange udgave er eftertragtet blandt samlere, og modellen blev også produceret i gul. Da lampen er udført helt i plast, er der ikke mange velbevarede eksemplarer tilbage.
Stand:
Fremstår i flot vintage stand.
Mål:
* Diameter: 38 cm
* Højde: 31 cm
* Original E27-fatning.
* Anbefales med LED-pære (f.eks. 9W).
En sjælden og dekorativ designlampe, der passer perfekt over spisebordet, i stuen eller som et markant retro-element i indretningen.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.7.2026 kl. 18:59 ・ Annonce-ID: 23477076
