Billedgalleri
Soldat og diplomat - Mine tre år i Afghanistan
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Hæftet udgave fra 2014 af Marcus Knuth, signeret at forfatteren, ellers som helt ny bog.
Om Bogen:
Hvordan er det at være i ildkamp med Taliban? Hvordan organiserer man en bytur ud i Kabuls natteliv, når man som ung, dansk diplomat har
brug for et afbræk fra den hektiske hverdag? Og hvordan foregår forhandlinger mellem Vestens ambassader og afghanske ministre?
SOLDAT OG DIPLOMAT følger Marcus Knuths dramatiske rejse fra hans tid hos den legendariske investeringsbank Lehman Brothers i London via frontlinjen som soldat i Helmandprovinsen til Udenrigsministeriet, hvor Marcus bliver chef for EU-Politimissionens ambassade-samarbejde i Afghanistan.
Taget fra bogen:
Det er bare seks måneder, så er jeg hjemme igen,” sagde jeg til min familie, dengang jeg rejste. Nu stod jeg så her i en mørk lerhytte, beskidt, bange og med fingeren på aftrækkeren.
Ikke i min vildeste fantasi havde jeg forestillet mig, at min rejse til krigszonen ville være så grænseoverskridende og slet ikke, at et halvt års afbræk fra min hverdag i Londons finansverden skulle ændre mit liv for altid og føre mig til diplomatiets tjeneste og ind i kernen af Vestens ambassadesamarbejde i Kabul.
Uffe Ellemann udtalte:
"Dette er nok den bedste bog jeg har læst om den danske indsats i Afghanistan! Bogen emmer af internationalt udsyn og dansk lune.”
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
standard fragt for 1-3 normal bøger er 42,-
Gratis fragt ved køb af alm. bøger over 250,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.7.2026 kl. 23:19 ・ Annonce-ID: 23390285



