Billedgalleri
Surrealism in Paris – Flot kunstbog / udstillingskatalog (Hatje Cantz)
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 17 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Sælger denne utroligt flotte og omfattende kunstbog Surrealism in Paris, udgivet af det anerkendte forlag Hatje Cantz i samarbejde med Fondation Beyeler.
Bogen blev udgivet i 2011 af Hatje Cantz.Den blev trykt i forbindelse med den store særudstilling af samme navn, som løb fra efteråret 2011 til starten af 2012 på det verdenskendte museum Fondation Beyeler i Schweiz.
Bogen er et must-have for kunstelskere og fans af surrealismen. Den giver et dybdegående indblik i den surrealistiske bevægelse i Paris og præsenterer mesterværker samt essays om ikoniske kunstnere som Salvador Dalí, René Magritte, Max Ernst, Joan Miró, Giorgio de Chirico og mange flere.Bagsiden prydes af André Bretons berømte citat, der definerer surrealismens kerne: "Surrealism is based on the belief in the superior reality of certain forms of previously neglected associations..."
Detaljer og stand:
Sprog: Engelsk
Sidetal: 290 sider
Illustrationer: 304 smukke farveillus trationer i høj kvalitet
Forlag: Hatje Cantz
Stand: Lettere brugsspor på omslaget]
Levering:Kan afhentes i nærum eller sendes på købers regning med DAO
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 25.7.2026 kl. 15:14 ・ Annonce-ID: 23340038
