Billedgalleri
Østjylland af Palle Laurin
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Østjylland af Palle Lauring er en klassisk rejseskildring gennem Østjylland fra Limfjorden til Kongeåen med vægt på landsdelens historiske minder, natur og kulturliv.
Bogen er en revideret udgave af Laurings populære serie "Rejse i Danmark" og fører læseren gennem Østjyllands landskaber, byer og fortidsminder med den karakteristiske Lauringske fortællestemme — personlig, engageret og fuld af historisk viden.
Palle Lauring (1919–1977) var en af Danmarks mest læste populærhistorikere og forfattere. Hans evne til at formidle dansk historie og geografi til et bredt publikum gjorde ham til en folkekær stemme i dansk kulturliv.
Denne 2. udgave fra 1976 er udgivet på Forum og indeholder illustrationer. Den er en opdateret version af den originale udgave fra 1956 og er velegnet til alle med interesse for Østjylland, dansk lokalhistorie og kulturgeografi.
Eksemplaret er i pæn stand.
Forfatter: Palle Lauring
Forlag: Forum
År: 1976
Sider: 272
Indbinding: Softcover
ISBN: 9788755303355
Stand: Pænt eksemplar
Selvfølgelig er alle mine bøger fra ikke rygerhjem og lugter derfor ikke.
Se også mine andre annoncer
Køb for over 300 kr i mine annoncer og få fragt til 0 kr
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 17.7.2026 kl. 16:28 ・ Annonce-ID: 23094840



