Billedgalleri
Originale Vintage American Optical (AO) ,Aviator stil (1986)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 43 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Køn: Unisex
Sælger et par fuldstændig autentiske og historiske militærsolbriller fra legendariske American Optical (AO). Der er tale om den klassiske "Original Pilot"-model (FG-58) produceret i guldalder-året 1986.Brillerne er bygget efter de strenge amerikanske militærspecifikationer (mil-spec) og er i en stand, man sjældent ser for 40 år gamle briller.
Stand: Glassene er 100% RIDSEFRI.
Linser: Originale glas (ægte, tunge glas – ikke plastik).
Ikke-polariserede: Produceret uden polarisering helt efter militærets krav, så de kan bruges til at aflæse LCD-skærme og instrumenter uden mørke blinde vinkler.
Stel: Robust metal i den eftertragtede "Matte Chrome / Matte Grey" finish – overfladen er kemisk matteret af militæret for at undgå refleksioner og har ingen "skalling".
Stænger: De ikoniske, helt lige "Bayonet"-stænger (længde 5 1/2 tomme), som oprindeligt blev designet til at passe perfekt under en pilothjelm. Stængerne har lette brugsspor på plastik.
Mærkninger: "AO" er stemplet direkte ind i metallet under den øverste tværstang, og firmanavn samt størrelse (5 1/2) er præget ind i selve metallet på stængerne (købers garanti for ægthed).
Etui: Originalt, tidskorrekt mørkeblåt vinyl-etui med det originale plastik-insert medfølger (etuiet har let patina og brugsskader).
Et absolut fund for samlere af militaria, vintage-entusiaster eller dig, der bare vil have den ægte "Top Gun"-stil i en kvalitet, der ikke laves mere.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.7.2026 kl. 12:51 ・ Annonce-ID: 22951934



