
Billedgalleri
Bedste Grevinde
Til salg
65 kr.
Varebeskrivelse
Bedste Grevinde
Af Lisbeth Smedegaard Andersen
Fra 2015
Meget pæn stand
Genre: Historie og samfund
Sender gerne til pakkeshop: Fast pris 45 kr, op til 10 kg.
Se også mine andre annoncer.
En fortælling om Henriette Danneskiold-Samsøe og hendes tid
Umiddelbart stod det ikke skrevet i kortene, at Johanne Henriette Valentine Danneskiold-Samsøe, født Kaas, (1776-1843) skulle få en plads i danmarkshistorien som grundlægger af en af landets første industrivirksomheder.
Henriette blev født ind i en adelig københavnerfamilie, der var præget af oplysningstidens tanker om fornuft og fremskridt. Gennem sin huslærer, Peder Deichmann, modtog hun en for piger usædvanlig alsidig undervisning, og de to kom til at stå hinanden nær og opretholdt gennem en omfattende brevveksling en tæt forbindelse indtil hans død i 1816. Disse breve giver et godt indblik i livet i Danmark i de turbulente årtier under Napoleonskrigene med Slaget på Reden, Københavns bombardement og statsbankerotten.
Mens Kamma Rahbek og andre førende salonværtinder inviterer til dyrkelse af konversation, litteratur og musik i de fine stuer, forelsker Henriette sig i den unge lensgreve på Gisselfeld, C.C.S. Danneskiold-Samsøe, gifter sig med ham og flytter på landet. Sammen får de det forfaldne Gisselfeld bragt på fode og gør borgen til et gæstfrit hjem, hvor også tidens førende personligheder som Christian Molbech og Grundtvig er blandt de besøgende.
I 1823 dør den fremsynede greve pludselig og efterlader Henriette alene med seks børn. Midt i sorgen vender handlekraften tilbage; planerne om at grundlægge et glasværk ved herregården Holmegaard tager form.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.7.2026 kl. 12:33 ・ Annonce-ID: 22910144




