
Billedgalleri
PALLE SØRENSEN – POLITIMORDER, Frank Bøgh
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Softcover.
Pænt eksemplar.
Kan sendes eller afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Se også mine andre annoncer.
Udgivet af Ekstra Bladets Forlag, 2007. 1. udgave, 1. oplag.
Denne bog fortæller historien om Palle Sørensen, der i september 1965 dræbte fire unge politibetjente og begik en af de mest rystende forbrydelser i dansk kriminalhistorie. Journalist og tidligere politibetjent Frank Bøgh følger både forbrydelsen, den omfattende efterforskning, retssagen og de mange årtier, hvor sagen fortsatte med at præge debatten om straf, benådning og retfærdighed.
Bogen bygger på interviews, historiske kilder og samtidens materiale og giver et nuanceret indblik i både gerningsmandens liv og de menneskelige konsekvenser for ofrenes familier, politiet og det danske samfund. Et interessant værk for læsere med interesse for dansk kriminalhistorie, retshistorie og true crime.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.7.2026 kl. 14:35 ・ Annonce-ID: 22810269




