
Billedgalleri
Hånddrejet HighEnd pladevægt (Unika #2) – Historisk eg/birk
Til salg
695 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Type: Pladespillere
Jeg er mest kendt i højttalerbyggemiljøet, hvor jeg har drejer især horn og waveguids på bestilling. Et par af dem, jeg har lavet horn til, har opfordret mig til at lave pladevægte. Her er mit bud nr. 2.
Pladevægten er lavet i kompromisløs kvalitet med fokus og æstetik og diskret luksus. Jeg bruger bevidst kun bæredygtigt dansk træ (træ der er fældet i forvejen). Et håndlavet kvalitetsprodukt og et stærkt alternativ til meget dyre udenlandske HighEnd mærker.
De fleste andre pladevægte i træ er blot et massiv stykke træ der er formet. Min er endetræsdrejet for formstabilitet og udhulet indvendigt. Den er fyldt op med sand og spændeskiver for vibrationsdæmpning og vægt. Når du tager den op, og sætter den på pladespilleren, mærker du tyngden og den silkebløde overflade der er håndpoleret i valnøddeolie og voks til en satin-finish. Gør sig absolut bedst på pladespillere med mørk plint eller klassiske træ-plint. Her er den vist oven på en plint i eg jeg har drejet, det kan jeg også på bestilling.
• Krop: Historisk egetræ fra indersiden af gammelt bindingsværk (med naturens egne, små uregelmæssigheder i strukturen, som er nænsomt stabiliseret under processen – præcis som man kender det fra eksklusive producenter som canadiske Massif Audio Design).
• Detaljer: Topindlæg og bælte i det gyldne snit af anløbet birk.
• Bund: Rent egetræ med hul til standard-spindel.
• Vægt: 430 gram
• Mål: 77 mm høj / 77 mm bred i bunden
• Konstruktion: Internt dæmpet med sand/spændeskiver
Pris: 750 kr.
Annoncen er sat til afhentning i Nykøbing F., så du kan se håndværket, men jeg sender også gerne forsvarligt pakket ind for 50 kr til GLS pakkeshop.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.7.2026 kl. 08:38 ・ Annonce-ID: 22800827