Billedgalleri
På landet med Gustav
Varebeskrivelse
På landet med Gustav
Af Inger Marrie Larsen
Illustreret af Per Tønnes Nielsen
Fra 1982
Pæn stand
Genre: Børnebog
Sender gerne til pakkeshop: Fast pris 45 kr, op til 10 kg.
Se også mine andre annoncer.
Farfar gik ud i stalden igen. Gustav fik en tyk sweater og overtræksbukser uden på nattøjet. Det gik stærkt, for farmor sagde, at de måtte skynde sig, for kalven var lige ved at komme.
Så blev Gustav klar over, at når farfar snakkede om, at koen skulle kælve, så betød det, at koen var ved at få en lille kalv.
Farmor og Gustav tog hinanden i hånden og fulgtes ud i kostalden. Der var lunt i stalden, men der var en smule mørkt derude.
Gustav er på ferie hos farmor og farfar på landet. Her sker der en masse ting, som Gustav aldrig vil kunne opleve i byen: han ser en kalv blive født, ser køerne blive malket og misserne få den nymalkede, varme mælk, han hjælper farfar med at samle æg i hønsehuset, finder en fasanrede på marken og meget mere.
En hyggelig og varm historie om en dreng der oplever en helt y verden ude på landet i vore dage.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.4.2025 kl. 22:08 ・ Annonce-ID: 2266445