Billedgalleri
Udenrigsminister - Seks politiske portrætte
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Hardback udgave fra 2007 af Jakob Kvist og Jon Bloch Skipper, i super flot stand, som ny bog.
Om Bogen:
Bogen portrætterer de seneste seks danske udenrigsministre, Henning Christophersen, Kjeld Olesen, Uffe Ellemann Jensen, Niels Helveg Petersen, Mogens Lykketoft og Per Stig Møller og kaster lys over de udfordringer, konflikter, visioner og indsatser, der prægede deres tid i det ansvarsfulde...embede.
Hvordan var de politiske betingelser for deres magt? Hvordan forvaltede de ansvaret og arven? Hvordan var forholdet til statsministeren, Udenrigspolitisk Nævn, Folketinget og pressen? Hvad var deres overordnede mål, og hvor opnåede de succeser og fiaskoer?
Gennem seks skarpe interviewportrætter beskrives den danske udenrigs- og sikkerhedspolitik i anden halvdel af det turbulente 20. århundrede.
De store begivenheder såsom fodnotepolitikken, Berlin-murens fald og krigene i Eksjugoslavien og Afghanistan drøftes, og forfatterne Jakob Kvist og Jon Bloch Skipper kaster med deres journalistiske og historiske tilgang til stoffet lys over såvel sammenhænge som brud i Danmarks forhold til omverdenen og i den måde, hvorpå udenrigs- og sikkerhedspolitik er blevet diskuteret i og ført af de danske regeringer fra 1979 og frem til i dag.
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
standard fragt for 1-3 normal bøger er 42,-
Gratis fragt ved køb af alm. bøger over 250,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.6.2026 kl. 15:35 ・ Annonce-ID: 22603543




