Billedgalleri
6 klassiske gode spisebordstole - sælges samlet
Til salg
12.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Dybde: 50 cm
Højde: 80 cm
Bredde: 42 cm
6 originale Thonet 118 spisebordsstole – Sebastian Herkner – købt hos Paustian
Sælger et komplet sæt med 6 originale Thonet 118 spisebordsstole, designet af Sebastian Herkner for den traditionsrige tyske møbelproducent Thonet.
Model 118 er lanceret i 2018 og er allerede blevet en moderne designklassiker. Stolene er udført i sortbejdset massiv bøg med originalt håndflettet fransk/Wienerflet, som er et af Thonets karakteristiske kendetegn.
Stolene er købt hos Paustian og har stået i et sommerhus, som nu er solgt. Derfor sælges de nu, da vi allerede har et andet sæt spisebordsstole.
Stand
Stolene fremstår i meget flot stand. Fletværket er intakt og pænt på alle seks stole. Der er enkelte mindre kosmetiske brugsspor i lakken, som forventes efter almindelig brug, men ingen løse samlinger eller skader på fletværket.
Specifikationer
Producent: Thonet
Model: 118 Dining Chair
Designer: Sebastian Herkner (2018)
Materiale: Sortbejdset massiv bøg og fransk/Wienerflet
Højde: 80 cm
Bredde: 42 cm
Dybde: 50 cm
Sædehøjde: 46 cm
Sælges kun samlet (6 stk.)
Pris: 12.000,-
Kan besigtiges og afhentes i Aarhus Ø.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.7.2026 kl. 11:48 ・ Annonce-ID: 22584684