Billedgalleri
Det manipulerende menneske af Axel Steensberg
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Det manipulerende menneske af Axel Steensberg er en spændende popularisering af professor Steensbergs videnskabelige værk Man the Manipulator, udgivet af Nationalmuseet.
Bogens hovedsynspunkt er, at mennesket er et aggressivt dyr, der konstant søger udfordringer. Ved sin oprejste gang frigiver mennesket sine hænder og kan dermed manipulere med omgivelserne — og det er netop dette, der har drevet kulturudviklingen.
Gennem praktiske eksempler fra kulturhistorie, etnografi, arkeologi og landbrug belyser Steensberg menneskets udvikling — bl.a. med fascinerende eksempler fra Ny Guinea, hvor man for 9.000 år siden allerede anvendte avancerede kunstvandingssystemer.
Bogen kritiserer nydarwinister og opfordrer u-landshjelpere til at respektere lokale teknikker og dyrkningsmetoder. Henvender sig til en bred læserkreds med interesse for kulturantropologi og menneskets evolution.
Pænt eksemplar.
Forfatter: Axel Steensberg
Forlag: Rhodos
År: 1985
Sider: 133
Indbinding: Softcover
ISBN: 9788772450766
Stand: Pænt eksemplar
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.6.2026 kl. 14:01 ・ Annonce-ID: 22553095


