Billedgalleri
Den sorte kunst i Hardsyssel er et rigt og varieret jubilæumsfestskrift
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Den sorte kunst i Hardsyssel er et rigt og varieret jubilæumsfestskrift udgivet i anledning af Ringkøbing Amts Bogtrykkerforenings 75-års jubilæum i 1990. Bogen er 2. udgave i serien af samme navn og indeholder essays, artikler, digte og fortællinger af en lang række bidragydere.
Indholdet spænder vidt: fra foreningens historie 1915-1990 ved Sven Hersbøll, over Jeppe Aakjærs naturdigte om Karup Å og Lyngens Land, til lokalhistoriske artikler om Holstebro under besættelsen, Ikast by, Videbæk Kirke og meget mere. Dertil kommer 111 historier med Nasreddin Hodja og en række digte af bl.a. Christian Winther og Uffe Harder.
Bogen er trykt og udgivet af Ringkøbing Amts Bogtrykkerforening og Poul Kristensen i 1990. Den er illustreret med 24 siders farvetavler samt sort-hvide illustrationer og fremstår som et smukt eksempel på dansk bogtrykkerkunst.
Med sine 458 sider er dette en omfangsrig og indholdsrig samling, der dokumenterer kulturlivet og lokalhistorien i Hardsyssel — det vestjyske område omkring Ringkøbing Amt.
Bogen er et pænt eksemplar og fremstår velholdt.
En sjælden og festlig samling for den lokalhistorisk interesserede eller samleren af vestjysk kulturhistorie og bogtrykkerkunst.
Udgiver: Ringkøbing Amts Bogtrykkerforening / Poul Kristensen
År: 1990
Sider: 458 + 24 siders farvetavler
Indbinding: Softcover
ISBN: 9788798361503
Stand: ulæst ex.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 25.6.2026 kl. 11:58 ・ Annonce-ID: 22529021




