Billedgalleri
Idioterne (Lars von Trier)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dansk dogmefilm fra 1998.
Inklusive Jesper Jargils anmelderroste dokumentarfilm "De ydmygede"
Om filmen:
IDIOTERNE (THE LARS VON TRIER COLLECTION) (DVD)
3-dobbelt Bodil-vinder!
Da Lars von Trier sammen med sin instruktørkollega Thomas Vinterberg lancerede manifestet DOGME 95 om en mere kysk filmproduktion med regler om at bruge håndholdt kamera og undgå lyssætning, eftersynkroniseret lyd og andre tekniske virkemidler, vakte det overvejende undren og overbærenhed. Men da både Vinterbergs FESTEN og Triers IDIOTERNE med succes fik verdenspremiere på filmfestivalen i Cannes i 1998, blev Dogme-idéen hyldet for sin nytænkning og fornyelse af den internationale filmproduktion.
IDIOTERNE handler om en gruppe unge mennesker, der lejer sig ind i en villa i Søllerød for at afprøve grænser og udforske deres 'indre idioter' ved at 'spasse ud' og sætte kulturens normer på spidsen. Ved et tilfælde møder den sorgramte Karen tre af gruppens medlemmer og bliver ufrivilligt involveret i deres leg. Karen har indtil da drevet rundt uden mål, men hos idioterne finder hun trøst og forståelse uden snagende spørgsmål, Snart bliver hun tiltrukket af gruppens sataniske spil. Hun tiltrækkes af deres glæde. Og hun bliver en af dem...
Idioterne er en film af idioter, om idioter og for idioter. Masser af humor og sarkasme forenes i et fantastisk udtryk. En grænseoverskridende og enestående præstation - helt på højde med tidligere Lars von Trier-produktioner.
Note: Idioterne (1998) blev forbudt i flere lande, herunder Irland, udelukkende på grund af eksplicit, ikke-simuleret sex (penetration), der blev vist i filmen.
Note 2: Blandt filmens højdepunkter er en dramatisk scene, hvor filmens "skurk", spillet af Anders Hove, henter sin datter tilbage til et konventionelt, borgerligt liv. Lars von Trier afslører på sit dvd-kommentarlydspor, at rollen er en parodi på Henning Camre.
Ekstra Materiale:
• Kommentarspor med Lars von Trier og skuespilleren Jens Albinus
• Kommentarspor med Trier-eksperterne Peter Schepelern og Stig Björkman
• Jesper Jargils Dokumentarfilm "De ydmygede" (78 min)
• 3 fraklippede scener (4 min)
• Trailer (2 min)
⭐⭐⭐⭐⭐ (Ekstra Bladet)
⭐⭐⭐⭐⭐ (Jyllands-Posten)
♥️♥️♥️♥️♥️ (Politiken)
⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (Philm.dk)
Medvirkende: Bodil Jørgensen, Jens Albinus, Anne Louise Hassing, Troels Lyby, Nikolaj Lie Kaas, Louise Mieritz, Henrik Prip, Trine Michelsen, Erik Wedersøe, Jens Jørn Spottag, Anders Hove, Paprika Steen, Michael Moritzen m. fl.
***** RABAT PÅ FRAGT VED KØB AF 2 ELLER FLERE ANNONCER *****
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.6.2026 kl. 16:49 ・ Annonce-ID: 22515091
