
Billedgalleri
Minder - Henrik Pontoppidan + Ludvig Find (illustrationer) + Anker Kyster
Til salg
200 kr.
Varebeskrivelse
2. udgave og 1. oplag:
Pæn stand (bogen er fra 1902): Indbundet i halvlæder - smukt for- og bagsats papir indsat - med Paul Levins (1869-1929) exlibris indsat - med grønt bogmærke af silke - 117 sider - med fremragende illustrationer af Ludvig Find (1869-1945 - se længere nede) - bogen er indbundet og signeret af bogbinder Anker Kyster 1864-1939 - 19,5x12 cm - Det Nordiske Forlag (Ernst Bojesen) 1902.
Prisen er fast.
Børnenes maler:
"I den brede offentlighed har maleren Ludvig Find (1869-1945) primært været kendt som ”børnenes maler”. Navnet har noget på sig! Som far til 12 børn havde Find i mange år altid en god model ved hånden. I hastige tegninger og på malerier forevigede han over årene børnene midt i dagens små gøremål – skulle de sidde længe, blev det gerne med en bog! Der var mange andre end hans egne børn, der stod model. Han fik sig en niche med at tegne og male børneportrætter – en opgave han siges at have haft evner for ved at vinde de smås tillid. Et fint udvalg af hans legende studier af børn og deres mødre er samlet i billedbogen ”Hanne – i Billeder og Tekst”, som Find i 1909 udgav sammen med L.C. Nielsen.
Find var i det hele taget en yndet portrætmaler og havde et ganske særligt blik også for sine kolleger. Blandt hans allerbedste portrætter er studiet fra 1891 af kunstneren Thorvald Bindesbøll (1846-1908) i sit arbejdsværelse. Det tilhører i dag Statens Museum for Kunst. I forgrunden dominerer en af hans unikke keramiske krukker i en markant placering på arbejdsbordet. Bagvæggen er tæt tapetseret med indrammede tegninger og malerier samt yderst til højre et par keramiske fade.
To år senere, i 1893, sprang Find ud som symbolist på Høstudstillingen hos kunsthandler Kleis. Blandt de 47 øvrige udstillere viste hver 1-6 værker på nær P. Johansen, der havde 10 katalognumre. Ludvig Find var særlig fyldigt repræsenteret med 18 værker. På den tid tog han de franske Nabimaleres kantede form til sig. Han tegnede og malede som var hans motiver blyindfattede ruder eller collager – konturerne står markant og hvert farvefelt ligger for sig. I denne fase udførte han et af sine hovedværker, det portræt af vennen fra Herlufsholm, forfatteren Aage Bertelsen (1873-1945), der i dag tilhører Skovgaard Museet og er Find-udstillingens ikon".
Hvorfor er forfatteren stadig så populær?:
"Henrik Pontoppidan (1857–1943) er stadig en af Danmarks mest skattede forfattere, fordi han som den ultimative "sjælediagnostiker" formåede at indkapsle grundlæggende menneskelige dilemmaer og politiske brydninger. Hans værker er universelle, skarpe og overraskende tidssvarende.
Flere centrale elementer forklarer hans vedvarende popularitet: Aktuelle psykologiske temaer: Værker som Lykke-Per kredser om moderne emner som identitetskrise, egoisme, ambitioner og opgøret med den strenge (religiøse) arv. Kampen for at finde ud af "hvem man er" taler direkte ind i nutidens selvudviklings- og præstationskultur.
Skarp samfundskritik: Pontoppidan afslører magtesløsheden i det politiske system og hykleriet bag tidens store idealer (fra folkestyrets barndom til sekularisering og modernisering). Det er en kritik af politisk og religiøst engagement, der ofte bunder i menneskeligt selvbedrag.
Mennesket over systemet: Fremfor at fokusere på glansbilleder skildrer han komplekse, fejlbarlige menneskeskæbner. Hans personer drives af drifter, der kaster dem ud i livskriser, hvilket gør dem dybt menneskelige og vedkommende.
Tilgængeligt sprog: I modsætning til mange af sine samtidige skrev Pontoppidan i en ubesværet og ligefrem stil. Hans prosa er fri for svulstig lyrik, hvilket gør hans romaner og noveller lette og intense at læse den dag i dag".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.6.2026 kl. 13:38 ・ Annonce-ID: 22344897




