Billedgalleri
Duernes tunnel - Historier fra mit liv / John le Carré
Til salg
80 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Rosinante 2016. Bog i hardcover med smudsbind i god stand.
I en samling af uafhængige beretninger, historier, anekdoter, giver forfatteren, vi alle kender som John le Carré, os med denne bog et indblik i sit liv. David Cornwell (John le Carré's civile navn) var som ung diplomat i Tyskland lige efter 2. verdenskrig. Eller også var han spion, der er bunker af information om stemningen under den kolde krig, om profiler i det politiske liv og i efterretningstjenesterne. Og så er det hele ubesværet fortalt med en fantastisk humor. At læse en faktuel, videnspækket bog med fornøjelsen boblende i maven på samme tid er en sjælden læseoplevelse.
Det var en uventet positiv oplevelse at møde David Cornwell i civil. Det var også en positiv oplevelse, at han har så meget humor. For nu at begynde bagfra, hvor han har anbragt afsnittet om sin far, en storsvindler af dimensioner, så skulle man tro, at der var rigtig meget bitterhed eller vrede mod ham. Det er i stedet fantastisk ironisk og morsomt, der lægges ikke fingre imellem, og det er den rene Olsenbanden.
Andre afsnit, hvor vi følges med forfatteren på researchtur, er meget spændende, og han er godt nok skarp, da han fortæller om sit frokostbesøg i 10 Downing Street hos fru Thatcher. Han har sagt nej til at modtage en orden, meget høfligt han er jo brite, men et tydeligt nej tak ikke desto mindre. Det ender med en frokostinvitation, hvor han vist skal føle sig som en uartig skoledreng. Igen både præcist og med et vid, så det syder.
Bogen kan betales med MobilePay/Bankoverførsel - sender gerne, kan ikke afhentes.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 13.8.2026 kl. 12:42 ・ Annonce-ID: 22233037

