Billedgalleri
Proxon fræse
Til salg
2.800 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sælger komplet Proxxon bore- og fræseanlæg bestående af:
Proxxon BFW 40/E fræsemotor, Proxxon BFB 2000 bore-/fræsestander og Proxxon KT 150 krydsbord. Bemærk: Fræsemotor er monteret med en kvalitets borepatron i stedet for de originale spændetænger (virkelig bøvlet), så man nemt kan skifte bor/fræseværktøjer.
Sammen udgør disse et kompakt og præcist mini-fræsecenter, Kombinationen bruges til præcis boring, fræsning, notfræsning, udskæring og præcisionsbearbejdning i stål, aluminium, messing, plast og træ.
BFW 40/E er en kraftig 250 W fræsemotor med variabel hastighed fra ca. 900-6000 omdr./min. og højt moment selv ved lave omdrejninger.
BFB 2000 fungerer som stabil bore- og fræsestander med finfremføring og mulighed for vinkling af hovedet, mens KT 150 krydsbordet giver præcis bevægelse i både X- og Y-retning, hvilket gør det muligt at udføre nøjagtige fræseopgaver.
Du kan læse mere her: https://www.proxxon.com/en/micromot/20165.php
Det står meget fint, og ikke brugt meget. Pris idag med borepatron er ca kr. 5800. Bemærk, Netbyggemarked viser et foto af det hele til til kr 1956, men det du får der er kun motor. Samlet pris for det hele her er
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.6.2026 kl. 11:55 ・ Annonce-ID: 22201896


