Billedgalleri
(1/10)
Ægget af Arne Jacobsen
Til salg25.000 kr.
Beskrivelse
Arne Jacobsen Ægget model 3316 produceret af Fritz Hansen.
En af de mest ikoniske designklassikere nogensinde. Ægget blev tegnet af Arne Jacobsen i 1958 til det berømte SAS Royal Hotel i København og regnes i dag blandt de mest eftertragtede møbler i dansk designhistorie.
Stolen er udført i rød uld og står på den karakteristiske profilerede fod. Det skulpturelle formsprog og de organiske linjer gør Ægget til et markant designikon, som stadig fremstår moderne mere end 65 år efter lanceringen. Den røde uld fremhæver stolens elegante former og gør den til et naturligt blikfang i enhver indretning.
Arne Jacobsen udviklede Ægget som en del af den samlede indretning til SAS Royal Hotel, hvor målet var at skabe møbler, der fungerede som små rum i rummet. Resultatet blev et af de mest kendte møbler fra den danske designguldalder og et eftertragtet samlerobjekt verden over.
Fremstår i pæn stand med almindelige aldersrelaterede brugsspor såsom mindre ridser og mærker.
Levering i hele Danmark med egne fragtmænd. Dog kun brofaste øer
Se flere originale designklassikere på www.recterna.dk
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Stand
- Brugt - men i god stand
- Dybde
- 60 cm
- Højde
- 107 cm
- Bredde
- 81 cm
- Mærke
- Fritz Hansen
- Designer
- Arne Jacobsen
Lokation

Recterna
Sælgers anbefalede annoncer
| Annonce-ID | 22201045 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 13.6.2026 kl. 09:41 |