Billedgalleri
Et sted kaldet frihed af Ken Follett
Til salg
50 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Et sted kaldet frihed af Ken Follett er et stort og farverigt historisk epos, der følger den oprørske minearbejder Mack fra slaveriet i 1700-tallets skotske kulminer til Londons fattigoprør og videre til det nye Amerika.
Parallelt skildres Lizzie Hallims skæbne — opvokset i samme by i en forarmet adelsfamilie, men knyttet til Mack af bånd, der rækker dybere end klasse og stand.
Follett kombinerer sin fine historiske research med en velfortalt og spændende fortælling om frihed, kærlighed og kampen mod undertrykkelse — fra Skotland og London til Virginia i 1760'erne.
Med et stort persongalleri, gode miljøskildringer og de gode i kamp med de onde er dette en af Folletts mest anvendelige og underholdende historiske romaner.
Pænt eksemplar i softcover.
Forfatter: Ken Follett
Forlag: Cicero
År: 2014
Sider: 306
Indbinding: Softcover
ISBN: 9788763834926
Stand: Pænt eksemplar
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.6.2026 kl. 12:32 ・ Annonce-ID: 22152188
